Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Rola i zastosowanie wizualizacji w architekturze

Studio3Design prezentuje

2009-10-15  Autor: Studio3Design   Źródło: Studio3Design   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Aby w pełni zrozumieć znaczenie wizualizacji i jej wykorzystanie w architekturze, należy wcześniej zadać sobie pytanie, czy dobrze rozumiemy znaczenie tego terminu. Tak więc, w architekturze, inżynierii i budownictwie wizualizacja stanowi rodzaj graficznej prezentacji (statycznej lub ruchomej) projektu.

Ma ona być przejrzysta, łatwa w odbiorze (nie tylko dla ekspertów z danej dyscypliny) oraz powinna uwzględniać specyfikę dziedziny, w której ją wykorzystano. Wraz z rozwojem informatyki, do lamusa odchodzi wykonywanie wizualizacji przy stole kreślarskim. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama programów pozwalających stosunkowo szybko wykonać profesjonalną prezentację projektu.

Wizualizacje stanowią jeden z ważniejszych elementów komunikacji architekt – klient. Ułatwiają one końcowym odbiorcom zrozumieć zamysł projektanta, bez konieczności skupiania się na skomplikowanych przekrojach i rzutach projektu. Tak więc wizualizacje wspierają komunikację werbalną pomiędzy pracownią projektową a klientem, a nawet ją ułatwiają ukazując zrozumiały obraz dotyczący czasem nie całkiem jasnych opisów branżowych. Stanowią one swoisty „łącznik” między profesją architekta a obszarem działania odbiory. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że projektant może oddać w ręce inwestora niezwykle realistyczną wizualizacje projektu. Daje ona pogląd nie tylko na sam wygląd budowli i jej wnętrz, lecz także najbliższego otoczenia. Dzięki temu klient może odbierać projekt nie jako samoistny twór, lecz jako część zorganizowanej przestrzeni. 

Może się to wydać nieco dziwne, ale warto zainwestować w wizualizację planowanej inwestycji/budowli w celu osiągnięcia późniejszych zysków i korzyści. Zaawansowana prezentacja projektu obrazuje wszelkie jego efekty, rozkład świateł i kolorów a także użyte materiały. Tak szerokie możliwości imitowania przestrzeni pozwalają na dokonanie niezbędnych korekt i poprawek już w początkowej fazie inwestycji. Dzięki zamówieniu wizualizacji, klient uniknąć może przykrego rozczarowania i otrzymania gotowego „produktu” niezgodnego z jego oczekiwaniami.

Zazwyczaj inwestorów bardziej od samej architektury interesuje funkcjonalność powierzchni w danym obiekcie. Za pomocą programów typu CAD, projektant może szybko stworzyć uproszczony model projektu skupiający się na wymaganiach klienta co do wnętrz. Na rynku dostępne jest oprogramowanie umożliwiające wirtualną „wycieczkę” po danym obiekcie. Pozwoli to skonfrontować wyobrażenie klienta z realizacją architekta i uniknąć potencjalnych nieporozumień. Dzięki takim funkcjom można także szybko wyłapać niefunkcjonalne rozwiązania i szybko je skorygować. Z pomocą profesjonalnej prezentacji, architekt łatwiej przekona klienta do dokonania niezbędnych poprawek, ukazując mu alternatywne rozwiązania.

W ramach konkluzji, można z pewnością stwierdzić, że dobrze przygotowana wizualizacja przynieść może korzyści zarówno dla architekta, jak i końcowego odbiorcy projektu. Projektant może czerpać satysfakcję ze stworzenia funkconalnego, spójnego projektu zgodnego z oczekiwaniami klienta. Odbiorca zaś będzie miał możliwość dokonania niezbędnych zmian i ulepszeń na wstępnym etapie inwestycji i dzięki temu uniknie potencjalnego rozczarowania efektem końcowym. Wraz z rozwojem informatyki, techniki wizualizacji coraz bardziej dopasowują się do rzeczywistych potrzeb, oferując wachlarz wielu użytecznych funkcji ułatwiających i ulepszających pracę nad projektem.

Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro