Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura-murator wydanie 11 w 2009 roku

Architektura-murator

2009-10-31  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Wiadomości z kraju

Jak – z perspektywy czasu – oceniamy budynki, które powstały po 1989 roku, w nowej polskiej rzeczywistości? W tym numerze „Architektury-murator” Grzegorz Stiasny wraca do swoich dawnych tekstów i poddaje rewizji własne opinie sprzed lat. Pytanie, które staraliśmy się zadać jest jednak bardziej ogólne – jak wytrzymuje próbę czasu architektura – w fizycznym , funkcjonalnym, społecznym, symbolicznym sensie. Jak zmieniają się kryteria oceny. I – być może – poglądy estetyczne. A więc: Re:wizja. I powtórna wizyta, bowiem zdjęciom budynków sprzed lat towarzyszą nowe; ku zaskoczeniu redakcji często niewiele różniące się od poprzednich. Ewa P. Porębska

PEJZAŻE

Re:wizja - 15 budynków, które w ostatnich 15 latach zmieniały polską architekturę

Każdy budynek poddawany jest próbie czasu. W tym numerze Grzegorz Stiasny, nasz autor od 1994 roku, opisuje, jak pod wpływem nowej sytuacji politycznej, ekonomicznej czy nowych trendów estetycznych zmieniały się współczesne polskie budynki oraz kryteria ich oceny. W swoim tekście powraca do obiektów, które kiedyś recenzował, wybierając po jednym z kolejnych roczników "Architektury". Takim, który jego zdaniem wydaje się najlepiej odzwierciedlać ewolucje stylistyczne, społeczne i socjologiczne. Prezentujemy też archiwalne i wykonane obecnie zdjęcia omawianych budynków.

Autor tekstu: Grzegorz Stiasny, zdjęcie: szkoła podstawowa, Katowice-Giszowiec, realizacja od 1993, fot. prawa Tomasz Zakrzewski, stan obecny, fot. lewa Wojciech Kryński i Tomasz Prażmowski "A-m" 9/95

PREZENTACJE

Centrum handlowo-rozrywkowe Cuprum Arena w Lubinie 
(autorzy: Studio ADS, architekci Piotr Zbigniew Barełkowski, Przemysław Borkowicz)

Dzięki projektantom ze Studia ADS powstała jedna z najciekawszych przestrzeni handlowych w Polsce - poznański Stary Browar. Można było oczekiwać, że otwarta niedawno galeria Cuprum Arena w dolnośląskim Lubinie powtórzy ten sukces. 
O ile dekoracyjność tego pierwszego była postmodernistyczną grą z przemysłową konwencją, pełną aluzji i cytatów, to formalne bogactwo Cuprum Arena razi sztucznością i banalnością.

Autor tekstu: Tomasz Malkowski, zdjęcie: Jarosław Kaczmarski, amfiteatr przed głównym wejściem

 

INFORUM

Architektura: danie wyrafinowane - rozmowa z Kengo Kumą
U podstaw tradycyjnej kultury japońskiej leży filozofia zrównoważonego projektowania, ja jednak popieram glokalizację. Wierzę, że jesteśmy w stanie stworzyć coś dobrego, pracując z ludźmi różnych kultur - mówi jeden z najbardziej znanych japońskich architektów, ostatnio coraz częściej projektujący w Europie.

Zdjęcie: Kengo Kuma, © dbox

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Mieszkalna hybryda w Pekinie
(autor: Steven Holl Architects)

W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii. W listopadzie - kompleks mieszkaniowy autorstwa amerykańskiego architekta Stevena Holla - Linked Hybrid, w którym zastosowano m.in. system rozprowadzający wodę z ujęć geotermalnych, pokrywający około 70% rocznego zapotrzebowania na energię do chłodzenia i ogrzewania budynków. Wszystkie mieszkania podłączono też do zbiorników retencyjnych wyposażonych w filtry ultrafioletowe - czerpaną z nich wodę wykorzystuje się do nawadniania zieleni na terenie osiedla i na dachach oraz spłukiwania toalet.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Steven Holl Architects i Guy Nordenson and Associates, zdjęcie: widok dziedzińca, Shu He/Steven Holl Architects

OKŁADKA

Jan Feliks Kallwejt (1981) mieszka i pracuje jako freelancer w Warszawie i Barcelonie. Przez kilka lat projektował głównie strony internetowe, obecnie zajmuje się przede wszystkim ilustracją prasową i projektami dla firm odzieżowych. Publikował m.in. w "Guardianie", "Elle" (włoskie wydanie), "BEAST", "Przekroju", "Machinie","Newsweeku", "2+3D" oraz "Playboyu".
Jest autorem okładki albumu hiphopowego artysty AbradAb, dla którego stworzył także grafikę strony internetowej.
Brał udział w wystawach grupowych: Walt Disney is dead w BWA Studio (Wrocław, 2007) oraz Alarm! Warszawa w galerii InfoQultura (Warszawa, 2008). Jego prace cechuje nagromadzenie prostych, często zmultiplikowanych form o ostrym konturze i kontrastowych kolorach tworzących skomplikowane kompozycje. Ostatnio można je było oglądać na wystawie w warszawskiej Cafe Filtry. www.kallwejt.com

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro