Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

MODERNIZM – POMIĘDZY WIELKĄ PŁYTĄ A MINIMALIZMEM

Wykłady i warsztaty architektoniczne w CSW Łaźnia

2009-11-19  Autor: [KK]   Źródło: Ronet   Kategoria: Wiadomości z kraju

Realizowany w CSW Łaźnia projekt MODERNIZM – POMIĘDZY WIELKĄ PŁYTĄ A MINIMALIZMEM, na który składają się warsztaty architektoniczne i cykl wykładów, zakłada szczegółową analizę porównawczą późnego modernizmu w Polsce i neomodernizmu w Szwajcarii. Płaszczyznami analizy będą: założenia ideologiczne, socjologiczne, urbanistyczne, konstrukcyjne, procesualne i estetyczne architektury. Celem projektu jest wykazanie jakościowych różnic i podobieństw we współczesności architektonicznej obu krajów oraz analityczne rozpoznanie potencjału projektowego, jak i popełnionych podczas planowania i realizacji błędów wybranych polskich osiedli mieszkaniowych okresu „wielkiej płyty”, przy użyciu współczesnych projektów szwajcarskich jako modelu porównawczego.

- 2009-11-19 - Rozpoczęcie
- 2009-11-23 - Zakończenie

Gdańsk
MODERNIZM – POMIĘDZY WIELKĄ PŁYTĄ A MINIMALIZMEM

Pięciodniowe zajęcia warsztatowe poprowadzą Piotr Fortuna i Piotr Brzoza - polscy architekci pracujący w wiodących szwajcarskich pracowniach architektonicznych oraz Daniel Kiss (ETH Zürich). Warsztatom będą towarzyszyć wykłady prof. Wiesława Andersa (Politechnika Gdańska), dr Jacka Friedricha (ASP w Gdańsku, UG), Matthiasa Heinza i Mathiasa Stockera (pool Architekten, Zürich) i Daniela Kissa (ETH Zürich).
Projekty opracowane podczas warsztatów zostaną zaprezentowane 23 listopada. W trakcie trwania projektu w CSW Łaźnia będzie można także obejrzeć obrazy autorstwa Agaty Nowosielskiej z cyklu „Masy” zainspirowane osiedlami z wielkiej płyty.

Od początku lat 90. awangarda szwajcarskiej architektury nawiązuje do tradycji modernizmu – korygując, rozwijając, a czasem po prostu kopiując tematy estetyki formy, organizacji i funkcji przestrzeni, urbanistyki czy ideologii.
Do początku lat 90. w Polsce budowane były osiedla z wielkiej płyty – zdegenerowane potomstwo późnego modernizmu powojennej Europy, w szczególności jej środkowowschodniej odmiany.

Dystans polityczny, geograficzny i kulturowy istniejący pomiędzy Polską i Szwajcarią do roku 1989 uczynił możliwym owo paradoksalne przesuniecie w rozwoju myśli architektonicznej. Jako wynik tego zjawiska można tłumaczyć trudności z uzyskaniem szerokiej akceptacji społecznej dla pracy szwajcarskich architektów w Polsce. Najbardziej widocznym przykładem może być tutaj publiczna debata wokół projektu Krystiana Kereza na Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Z drugiej strony, obserwując aktualne projekty rozwoju szwajcarskich miast, jak na przykład Erich, Affoltern i Oerlikon, można odnieść wrażenie powielania schematów urbanistycznych negatywnie wypróbowanych w Polsce dwie dekady wcześniej. Pozostaje pytanie, czy wypełnione znacznie lepszą jakościowo masą budowlaną są w stanie okazać się sukcesem przestrzeni.

Sukces szwajcarskiej architektury ostatniego 20-lecia opiera się w dużej mierze na szacunku do tradycji i konsekwentnym rozwoju wartości, wypracowanych przez poprzednie generacje. W tym wypadku są to również roczniki architektów tworzących tak zwane „blokowiska“ - czyli podmiejskie osiedla według założeń modernistycznej urbanistyki: monofukcjonalne satelity mieszkaniowe, budowane w oparciu o industrialne metody prefabrykacji powtarzalnych elementów. Ten okres historii możemy uznać za swoisty „wspólny mianownik“ europejskiej architektury. Od tego punktu jej drogi rozchodzą się jednak w najróżniejszych kierunkach. O ile szwajcarska architektura skutecznie oparła się szaleństwu megalomanii i dyktatowi masowości produkcji, o tyle w Polsce budownictwo osiedlowe osiągało coraz bardziej kuriozalny i nieludzki wymiar. Psychiczny opór przed przejęciem sztafety od naszych poprzedników jest wiec w kontekście polskim jak najbardziej zrozumiały. Niemniej jest to dziedzictwo nie pozbawione wartości i jego odrzucenie wyraźnie zuboża współczesne myślenie planistów.

Kuratorzy projektu: Anna Szynwelska, Piotr Brzoza, Piotr Fortuna
Projekt wspierany przez Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia

Program wykładów i wydarzeń w ramach warsztatów architektonicznych MODERNIZM – POMIĘDZY WIELKĄ PŁYTĄ A MINIMALIZMEM w CSW Łaźnia w Gdańsku

Czwartek, 19 listopada 2009
16:00 WPROWADZENIE DO WARSZATÓW i OTWARCIE WYSTAWY: AGATA NOWOSIELSKA – MASY |malarstwo|
Anna Szynwelska |CSW Łaźnia|

16:30 40 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ. POLSKIE BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE LAT 60.–80. KONTRA WSPÓŁCZESNY MODERNIZM SZWAJCARSKI
Piotr Fortuna & Piotr Brzoza

18:00 MOJE DOŚWIADCZENIA Z KSZTAŁTOWANIA OSIEDLI MIESZKANIOWYCH W LATACH 1960–1980
prof. Wiesław Anders |Politechnika Gdańska|

Piątek, 20 listopada
18:00 KONCEPCJE URBANISTYCZNE Z LAT 70. REWIZJA
Mathias Heinz & Matthias Stocker |POOL Architekten Zürich|

Sobota, 21 listopada
18:00 URBANISTYCZNA NORMALNOŚĆ I KIERUNKI PROCESÓW ROZBUDOWY W EUROPIE WSCHODNIEJ
Daniel Kiss |ETH Zürich|

Niedziela 22 listopada
18:00 OSIEDLE MIESZKANIOWE W EPOCE NOWOCZESNEJ. IDEA I PRAKTYKA
dr Jacek Friedrich |ASP w Gdańsku, UG|

Poniedziałek 23 listopada
18:00 OTWARCIE WYSTAWY: PREZENTACJA PROJEKTÓW WYKONANYCH PODCZAS WARSZTATÓW

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro