Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pracowania Chodor – Projekt stawia na BIM

BIM - Autodesk

2010-03-30  Autor: Joanna Borowska   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Doświadczenia jednej z wiodących polskich pracowni projektowych pokazują, że prawidłowe wdrożenie BIM, w oparciu o platformę Autodesk Revit, zwiększa wydajność pracy i przewagę konkurencyjną.

Biuro Projektów Budownictwa Chodor – Projekt Sp. z o.o. podjęło decyzję o wdrożeniu modelowania informacji o budynku (BIM), w oparciu o rozwiązania Autodesk, m.in. Revit Architecture, Revit Structure, AutoCAD Civil 3D. Pracownia Chodor – Projekt działa na polskim rynku budowlanym od 14 lat i obecnie zatrudnia 60 osób. Zapewnia kompleksową obsługę projektową inwestycji. Klienci spółki to uznane pracownie architektoniczne, deweloperzy, inwestorzy przemysłowi czy też inwestorzy publiczn.

Jako firma wielobranżowa, świadcząca usługi projektowe we wszystkich sektorach, Chodor – Projekt może osiągnąć jeszcze lepsze efekty dzięki uproszczeniu  współpracy między poszczególnymi branżami. W tym celu podjął decyzję o wdrożeniu na stałe, w strategię działań, pracy zgodnej z koncepcją modelowania informacji o budynku.

„Wczesne zastosowanie BIM w oparciu o technologię Revit jest dla nas istotnym elementem budowania strategicznej przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy i świadczenia nowych usług” – mówi Leszek Chodor, wiceprezes zarządu Chodor – Projekt – „Wybraliśmy rozwiązania Autodesk, ponieważ jest to jedyny producent posiadający pełną ofertę dla każdej z branż – od inżynierii lądowej, poprzez architekturę i konstrukcję, aż po projektowanie instalacji i wizualizację.”

Wdrożenie przebiegało etapami – począwszy od Revit Structure w pracowni konstrukcyjnej, a następnie kompleksowe wdrożenie Revit Architecture w pracowni architektonicznej. Chodor-Projekt zdecydował się na stopniowe przechodzenie do nowego sposobu pracy, tak aby projektanci widzieli zalety i korzyści wynikające ze zmiany metody projektowania. Kolejną fazą będzie zintegrowanie prac wielu projektantów, nie tylko w jednej branży, ale także w branżach pokrewnych, zaczynając od architektury, poprzez konstrukcję, instalację, aż po wizualizację. Doprowadzenie do rzeczywistej współpracy na pojedynczym modelu cyfrowym oznacza pełne zastosowanie koncepcji BIM.

Osiedle mieszkaniowe. Projekt wykonany w Revit Architecture, w pracowni Chodor – Projekt

„Revit Structure umożliwia szybkie wprowadzanie zmian, automatycznie widocznych w całym projekcie. Jednocześnie można zobaczyć jak nasze propozycje wyglądają w trójwymiarowej rzeczywistości – dzięki temu, już na etapie projektu możemy zapobiec kolizjom i innym możliwym błędom” – wyjaśnia Rafał Podstawka, kierownik pracowni konstrukcji w Chodor – Projekt. – „Oceniam, że dzięki zmianie sposobu projektowania wydajność naszej pracy wzrosła o 50%. W przyszłości wartość ta będzie się zwiększać ze względu na rozwój oprogramowania oraz naszych umiejętności”.

„Praca z oprogramowaniem Revit w sposób zespołowy pozwala nam na swobodne przemieszczanie osób pomiędzy zadaniami projektowymi. Daje również stały wgląd w zakres opracowanych elementów” – stwierdza Waldemar Wawszczak, Partner Chodor-Projekt uczestniczący w procesie wdrażania platformy Revit. „Pozwala to na bieżące określenie poziomu zaawansowania i racjonalne dysponowanie zadaniami projektowymi. Ten rodzaj pracy to również spójność formy graficznej opracowywanej dokumentacji. Wszyscy czerpią z jednego źródła więc nie ma mowy o stosowaniu np. różnych opisów na rysunkach.”

Inwestorzy współpracujący z Chodor-Projekt (zwłaszcza przy projektach deweloperskich) doceniają korzyści, jakie oferuje nowoczesne oprogramowanie Autodesk. Zgodnie z ich sugestiami można na bieżąco, w trakcie spotkań koordynacyjnych, aktualizować przestrzenne modele budynków, jednocześnie informując o konsekwencjach wprowadzonych zmian, zwłaszcza tych związanych z ekonomią projektowanych inwestycji.

Modelowanie informacji o budynku (BIM) to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście branży do projektowania, realizacji i zarządzania projektami. BIM pozwala osiągnąć korzyści we wszystkich głównych fazach życia budynku – od projektowania, poprzez budowę, aż do zarządzania i eksploatacji. Jednoczesny dostęp do wszelkich istotnych informacji  skutkuje wyższą jakością i wydajnością pracy całego zespołu zaangażowanego w projekt, a w rezultacie także obniżeniem kosztów.

Osiedle mieszkaniowe. Projekt wykonany w Revit Architecture, w pracowni Chodor – Projekt

Informacje o Chodor – Projekt Sp. z o.o.

Chodor Projekt Sp. z o.o. (www.chodor-projekt.pl) działa na rynku od 1997 roku. Od początku istnienia zajmuje się projektowaniem budowlanym. Intensywny rozwój spółki wiąże się ze stałym rozszerzaniem zakresu usług i specjalizacji. Firma zatrudnia ponad 60 osób pracujących w ośmiu pracowniach: 3 konstrukcyjnych, 2 architektonicznych, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych oraz drogowej. Klienci Chodor-Projekt to uznane pracownie architektoniczne, deweloperzy, inwestorzy przemysłowi czy też inwestorzy publiczni. Wśród realizowanych projektów znajdują się obiekty przemysłowe, mieszkaniowe, handlowe, użyteczności publicznej, drogowe, a ostatnio również z zakresu urbanistyki.

Informacje o Autodesk

Autodesk, Inc. jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego przeznaczonego dla sektorów przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki. Od wprowadzenia na rynek w 1982 roku oprogramowania AutoCAD Autodesk opracował szerokie portfolio najnowocześniejszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego, dzięki którym klienci mogą wypróbowywać swoje pomysły jeszcze przed ich faktyczną realizacją. Firmy z listy Fortune 1000, dzięki narzędziom Autodesk, wizualizują, symulują i analizują, jak ich wyroby będą działały w rzeczywistości, na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie podnosząc jakość i pobudzając innowacyjność. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro