Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Studium Podyplomowe w Poznaniu

BUDOWNICTWO ENERGOOSZCZĘDNE I PASYWNE ORAZ OCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW

2007-07-02  Autor: [KK]   Źródło: www.ikb.poznan.pl/budpas/   Kategoria: Wiadomości z kraju

Instytut Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej ogłasza nabór na STUDIUM PODYPLOMOWE - BUDOWNICTWO ENERGOOSZCZĘDNE I PASYWNE ORAZ OCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW.

POLITECHNIKA POZNAŃSKA

WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I INŻYNIERII ŚRODOWISKA
INSTYTUT KONSTRUKCJI BUDOWLANYCH

ogłasza nabór na STUDIUM PODYPLOMOWE

"BUDOWNICTWO ENERGOOSZCZĘDNE I PASYWNE ORAZ OCENA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW"

Organizatorzy Studium

* Instytut Konstrukcji Budowlanych
* Instytut Inżynierii Środowiska

Kierownik Studium

* dr inż. Roman Pieprzyk

Przeznaczenie Studium

    Słuchaczami Studium mogą być osoby, które ukończyły inżynierskie lub magisterskie studia wyższe na kierunkach: budownictwo, inżynieria sanitarna, inżynieria środowiska, energetyka cieplna, architektura lub kierunkach pokrewnych.

Studium przeznaczone jest szczególnie dla osób, które:


* zajmują się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją obiektów budowlanych
* interesują się problematyką budownictwa energooszczędnego oraz oceną energetyczną budynków
* są pracownikami administracji państwowej lub samorządowej i zajmują się zarządzaniem lub kontrolą nieruchomości oraz planowaniem w budownictwie
* chcą poszerzyć wiadomości z zakresu pasywnego budownictwa energooszczędnego, w tym budownictwa pasywnego
* chcą ubiegać się o rozszerzenie posiadanych uprawnień zawodowych

Program Studium

Zakres programowy Studium zgodny jest z DYREKTYWĄ 2002/91/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Celem tej Dyrektywy jest promocja poprawy charakterystyki energetycznej obiektów budowlanych we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej, z uwzględnieniem zewnętrznych i wewnętrznych warunków klimatycznych oraz opłacalności przedsięwzięcia.

Zajęcia Studium obejmują wykłady, ćwiczenia i seminaria, pracę końcową oraz egzamin i kończą się wydaniem świadectwa (dyplomu) ukończenia Studium.

Program Studium to:

* przedmioty ogólne, między innymi: użytkowanie i oszczędność energii w budynkach, doradztwo energetyczne, aspekty formalno-prawne oceny energetycznej budynków
* przedmioty obejmujące zagadnienia fizyki cieplnej budynków, techniki pomiarowej, elementów projektowania zintegrowanego, konstrukcji, materiałów i technologii stosowanych w budownictwie pasywnym, układów grzewczych i ciepłej wody w budynkach o niskim zużyciu energii oraz w budynkach pasywnych, komputerowego wspomagania projektowania i eksploatacji, oceny energetycznej i charakterystyki energetycznej budynku, techniki monitoringu powykonawczego
* zajęcia praktyczne i seminaryjne.

Wykładowcami Studium będą pracownicy naukowi oraz specjaliści - praktycy prowadzący działalność związaną z pomocą techniczną i merytoryczną w zakresie działań na rzecz zmniejszenia zużycia energii w obiektach budowlanych oraz poprawy jakości środowiska.

Organizacja zajęć

Opiekę merytoryczną i naukową nad Studium sprawuje Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej.

Czas trwania Studium obejmuje 2 semestry o łącznej liczbie 250 godzin zajęć.

Zajęcia odbywać się będą systemem zjazdowym, co trzy lub cztery tygodnie podczas trzydniowych sesji: w piątki, godz. 15:30 - 20:30, w soboty, w godz. 9:00 - 18:00 oraz w niedziele w godz. 9:00 - 14:30.

Termin rozpoczęcia zajęć: 29 września 2007 r.

Uzyskanie świadectwa (dyplomu) ukończenia Studium uwarunkowane jest aktywnym udziałem w zajęciach, wykonaniem projektów i zdaniem egzaminu końcowego.

Warunki uczestnictwa w Studium

UWAGA!
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na Studium o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Z tego powodu Instytut wprowadza wstępną rejestrację Kandydatów.

Wstępna rejestracja Kandydata polega na wydrukowaniu, wypełnieniu i odesłaniu dwóch dokumentów:

1. karta zgłoszenia [plik PDF, 90KB]
2. kwestionariusz osobowy [plik PDF, 136KB]

Wypełnione i podpisane dokumenty można przesłać faksem na numer (061) 8766116 lub wysyłając oba dokumenty jako załączniki poczty kierowanej na adres budpas@ikb.poznan.pl.

W ten sposób Kandydat zostanie zarejestrowany na liście zgłoszeń na Studium.

W dalszej kolejności Kandydat proszony jest o złożenie (lub przesłanie) w terminie do 15.09.2007 r. do Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej (adres: Politechnika Poznańska, Instytut Konstrukcji Budowlanych, 60-965 POZNAŃ, ul. Piotrowo 5) następujących dokumentów:

* podanie o przyjęcie na Studium
* odpis (kopia) dyplomu ukończenia studiów wyższych
* dowód pierwszej wpłaty
* skierowanie z zakładu pracy (w przypadku finansowania Studium przez zakład pracy)

Odpłatność za Studium wynosi 4.300 zł i można ją wnieść w dwóch ratach. Pierwszą ratę w wysokości 2.400 zł należy wpłacić przed rozpoczęciem zajęć na konto:

Politechnika Poznańska
Pl. M.Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań
Numer konta: 02 1090 1362 0000 0000 3601 7895
Tytuł przelewu: SP-144 "BUDPAS"


Drugą ratę należy wpłacić przed rozpoczęciem zajęć na II semestrze studium.
Dowody wpłat prosimy okazać przed rozpoczęciem zajęć. Dowody wszystkich wpłat za uczestnictwo w Studium prosimy przekazywać niezwłocznie do Sekretaratu lub Kierownictwu Studium w celu wystawienia faktury VAT (siedem dni od daty wpłaty).

Liczba miejsc na Studium jest ograniczona.

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Adres studium .


    Politechnika Poznańska,
    Instytut Konstrukcji Budowlanych,
    60-965 POZNAŃ, ul. Piotrowo 5
    Telefony: (061) 665-2454, - 2457, -2083
    Fax: (061) 876-6116,
    E-mail: budpas@ikb.poznan.pl
    Strona w internecie: www.ikb.poznan.pl/budpas

W razie jakichkolwiek pytań/wątpliwości szczegółową informację o Studium można uzyskać pod podanymi powyżej numerami telefonicznymi lub kontaktując się za pomocą poczty elektronicznej (budpas@ikb.poznan.pl).

Więcej informacji o Studium

Zajęcia na studium prowadzić będą wykładowcy Politechniki Poznańskiej, autorzy uznanych opracowań (książki i inne publikacje) z budownictwa energooszczędnego, osoby, które odbyły szkolenia zagraniczne z budownictwa pasywnego jak również osoby, które prowadziły badania certyfikacyjne gazowych i olejowych kotłów grzewczych oraz wytwornic ciepłego powietrza, między innymi na terenie Niemiec, Francji i Belgii.

Instytut Konstrukcji Budowlanych ma podpisany list intencyjny o współpracy z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego Dipl.Ing. Günter Schlagowski w Gdańsku (PIBP).

Dysponujemy "Pakietem do projektowania budynków pasywnych PHPP", wydanym (w języku polskim) przez PIBP. Pakiet ten obejmuje wszystkie zmiany wprowadzone przez Passiv Haus Institut Dr. Wolfgang Feist - Darmstadt do lutego 2006 r., a co najważniejsze, zawiera polskie dane klimatyczne za ostatnie 30 lat, zebrane z częstotliwością co 3 godziny. Obliczenia wykonane w oparciu o "PHPP" (wraz z protokołem ciśnieniowej próby szczelności budynku), stanowią jedyną podstawę do uzyskania europejskiego certyfikatu "Budynek pasywny sprawdzony pod względem jakościowym".

Zajęcia na studium będą prowadzone, między innymi w szkoleniowym domu pasywnym oraz w kompletnie opomiarowanym, dydaktyczno-doświadczalnym domu pasywnym Instytutu Inżynierii Środowiska, stojącym w przestrzeni otwartej.

Absolwenci studium spełniają warunek, umożliwiający przystąpienie do państwowego egzaminu na Audytora ds. Świadectw energetycznych, zgodnie z Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Przypominamy w tym miejscu, że aktualnie w Polsce brak uregulowań prawnych w tym zakresie. Przebywający w Politechnice Poznańskiej w dniu 16 kwietnia 2007 r. Minister Budownictwa, który przyjechał specjalnie, aby zobaczyć nasz szkoleniowy dom pasywny, po zapoznaniu się z naszą propozycją szkoleń stwierdził, że nasz system szkoleń można uznać za modelowy dla Polski.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro