PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ: Okno na zawsze

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

02-09-2010  Autor: Tekst: Małgorzata Dziubina, zdjęcia Wojciech Woźniak   Źródło: autor,www.skozk.krakow.pl,www.inib.uj.edu.pl   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Na zawsze, bo choć nieubłaganie mija czas my wciąż pamiętamy. ''Od pierwszego spotkania tu, w tym oknie minęło 23 lata. I mnie 23 lata przybyło!''  - stwierdził Ojciec Święty, podczas wizyty w Krakowie w 2002 roku. ''Jesteś młody! Jesteś młody!''- zakrzyknął tłum. ''I ci, którzy 23 lata temu, byli tu pod oknem na Franciszkańskiej mają 23 lata więcej'' - dodał Papież. - ''Też są młodzi! Też są młodzi!'' - odpowiedzieli zebrani. Po chwili przerwy Ojciec Święty powiedział: - ''Nic nie poradzimy... Jak są młodzi to są młodzi, nie ma wyjścia...''. Na zawsze w naszych sercach...

Jakby się kto pytał- Franciszkańska 3!

Zawieszone tuż nad wejściem głównym do dzisiaj przykuwa uwagę wielu osób. Okno w którym pojawiał się Jan Paweł II ilekroć bywał w Krakowie stanowi ważny fragment  Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Pałac posiada trzy skrzydła i dziedziniec z renesansową loggią (kryty balkon/ wnęka w elewacji budynku, utworzona  przez cofnięcie ściany zewnętrznej). W 1911 r., wewnątrz budynku została urządzona prywatna kaplica kardynała z XVII-wiecznym krucyfiksem . To w niej Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Wychodząc na dziedziniec bez trudu można dostrzec  wykonany z brązu pomnik mierzący 169 cm, przedstawiający postać Papieża- Polaka umieszczoną na prostopadłościennym postumencie. Ów pomnik podarował i wykonał włoski rzeźbiarz Jole Sensi Croci.

Pałac Arcybiskupów Krakowskich wchodzi w skład krakowskiego szlaku papieskiego.

Kuria Metropolitalna (Pałac Arcybiskupi) jest siedzibą biskupów krakowskich od XIV w. Pałac rozbudowano w XV w. Następna przebudowa, renesansowa, nastąpiła w XVI w. W czasie kolejnej przebudowy, barokowej (1643-1647), pałac wzniesiono prawie od początku, z wykorzystaniem murów średniowiecznych i renesansowych. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego (1655) i przez wojska rosyjskie w 1793 r. Gruntownie odnowiony w latach 1817-1820, ponownie uległ zniszczeniu w czasie pożaru Krakowa w 1850 r. Został odbudowany po roku 1880.

 

Pałac Arcybiskupów Krakowskich

ul. Franciszkańska 3

Kraków

ZDJĘCIA WOJCIECH WOŹNIAK

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com