Łupek - czyli arcydzieło na dachu

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

02-03-2012  Autor: Autor: Barbara Jackowska Opracowanie: EcoSquad   Źródło: autor, www.rathscheck.pl, www.skn.pl zdjęcia dzięki uprzejmości firmy Rathscheck Schiefer    Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

To zdjęcie to, wbrew pozorom, nie wnętrze dziecięcego pokoju. Takie prywatne arcydzieło możemy uzyskać na elewacji lub dachu własnego domu. A wszystko to z jak najbardziej naturalnego tworzywa łupka Schiefer.

Tak wykonane elewacje stanowią o indywidualności naszego budynku. W dzisiejszych czasach budownictwa masowego, a jednocześnie coraz większej chęci wyróżnienia się wśród ludzi warto przemyśleć inwestycję ciekawy ornament, zdobiący nasz dom. Dodatkowo dla firm może być to możliwość wykonania swojego logotypu na fasadzie siedziby. Czyż propozycja nie jest kusząca?

Wykonanie takich elementów jest możliwe, dzięki wykorzystaniu płyt z łupka o różnych kształtach i kolorach, bez konieczności dodatkowego barwienia, dzięki różnorodności kolorystycznej samego tworzywa.

Wykonana tą metodą ornamentacja ma wieloletnią trwałość – łupek był wykorzystywany do krycia dachów już 200 lat temu.  Mimo to, wykonanie z niego pokrycia w świetnym stanie dotrwały do dnia dzisiejszego, budząc zachwyt równie wielki jak w dniu ich wykonania. Wystarczy spojrzeć na zamek Eltz (zainteresowanych odsyłam pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Eltz#Zamek).

 

Mimo, iż dzisiejsze budynki i budowle nie są tak okazałe jak prezentowany zamek, mogą budzić podobny zachwyt, dzięki naszemu indywidualnemu zdobieniu. W wykonywaniu tego typu ornamentacji, pokryć i elewacji przoduje w Polsce firma Rathscheck Schiefer, która od ponad 200 lat wykonuje projekty z łupka najwyższej jakości, poddawanego ręcznej obróbce. Dzięki temu udaje się uzyskać unikalne kształty i indywidualne wzory, które cieszą oko zarówno właściciela, jak i przechodniów.

Przykłady wykonanych ornamentacji są różne, ale łączy je naturalnośc i precyzja wykoanania oraz niebywała wręcz i zachwycająca tekstura łupka dachowego i elewacyjnego Scheifer.

I na koniec, wracając nieco na ziemię, zastanówmy się ile to kosztuje?

„Cena jest uzależniona od jakości złoża, jego parametrów, rodzaju krycia i architektury dachu. Można przyjąć średni zakres 40-80 Euro/mq” – mówi Dawid Koziołek, przedstawiciel firmy Rathscheck Schiefer –„ Dobrze wykonany dach będzie spełniał swoją funkcję przez minimum 100 lat, gdzie inne materiały pokryciowe prawdopodobnie trzeba będzie wymienić...”

Tak więc, jak widać cena nie odbiega znacząco od cen tradycyjnych pokryć dachowych. Jednak żadne z nich nie daje takich możliwości jak łupek.

A poza wszelkimi faktami ekonomicznymi i technicznymi… Kto nie chciałby mieć własnego arcydzieła na dachu czy elewacji ?

Autor: Barbara Jackowska

Opracowanie: EcoSquad

Bibliografia:

www.rathscheck.pl

www.skn.pl

zdjęcia dzięki uprzejmości firmy Rathscheck Schiefer

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com