Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Przyszłe życie - generując architektów jutra

Wykład w ramach programu CO TO JEST ARCHITEKTURA?

2007-05-18  Autor: [KK]   Źródło: whatisarchitecture.w-a.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

W dniu dziejszym odbył się wykład młodych przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu próbujących wyprawcować nowy model nauczania - eksperymentu architektonicznego w postaci laboratorium oraz interdyscyplinarnych i wielopłaszczyznowych działań twórczych.

Siedzą od lewej: Antje Lehn, Erhard An-He Kinzelbach, Maren Grimm, Stefan Gruber

Dzisiejsi prelegenci odnieśli swoje wystąpienia do jednej wystawy, organizowanej wspólnie z Adamem Budakiem, kuratorem serii wykładów "Co to jest architektura?".

Mimo, iż każde z nich było niezależnym spojrzeniem na problemy oraz zagadnienia architektury w odniesieniu do jej edukacji oraz percepcji - to można wspólnie krótko scharakteryzować wszystkie wypowiedzi.

Według nich projektowanie architektoniczne to ciągła negocjacja, a sam proces twórczy jest bardzo dynamiczny. Do tego wszystkiego dochodzą ograniczenia wynikające chociażby z warunków zabudowy, który winny sprzyjać działaniom architektów.

Dzisiejsi goście - zarówno architekci jak i artyści, nauczyciele z jednoczesnymi doświadczeniami zawodowymi - projektowymi starali się także odpowiedzieć na pytanie czym i kim są dzisiejsi architekci? Czy jeżeli architekt staje się gwiazdą, to jego podpis i efekty działania zaczynają mieć wartość rynkową? Czy mogą być nawet opiniotwórcze?

Do swoich wniosków dochodzą poprzez analizy zarówno projetów jak i samych działań czysto artystycznych oraz performerskich. W tych działaniach widać ogromne zamiłowanie do eksperymentowania zarówno jako decyzji indywidualnych jak i kierunku działania całej szkoły architektoniczno-artystycznej w Wiedniu.

Co to jest architektura - według wiedeńskiej szkoły architektury?
Antje Lehn - Architektura i jej studiowanie pokazuje, że stanowi ona tło naszego życia i powoduje działania oraz komunikację międzyludzką.
Erhard An-He Kinzelbach - Architektura staje się bardzo złożona i składa się z wielu dyscyplin. Dochodzimy raczej do określenia "kim są ci architekci?". Są to zarówno specjaliści jak również generalizatorzy wielu dyscyplin.
Maren Grimm - Architekt jest kimś kto wprowadza "coś" do środowiska - ciągle go zmienia i prowadzi pewien dyskurs z otoczeniem.
Stefan Gruber - Architektura jest stanem umysłu - czyli jest tym czym ją uważamy. Czasem proces negocjowania architektury jest ciekawszy niż ona sama.

W obecnym momencie wykorzystanie architektury i studiów architektonicznych znajduje się pod wpływem innych dyscyplin oraz nieustannie zmieniających się metod produkcji. Mając na uwadze to zjawisko, Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu próbuje obecnie wypracować nowy model edukacyjny jako laboratorium, które włącza w obręb praktyki architektury wiele interdyscyplinarnych sil i procesów. Ten wykład to możliwość przyjrzenia się metodom eksperymentowania w dziedzinie materii związanej z mieszkaniem i warunkami życia. Wybrane projekty, obejmujące edukacyjne i indywidualne badania, zilustrują i uzewnętrznią proces transformacyjny, który obecnie ma miejsce zarówno na wydziale architektury, jak i ten, który jest charakterystyczny dla samej dyscypliny.

Antje Lehn, 1968, Mülheim / Ruhr
Jest obecnie wykładowczynią na wydziale projektowania, mediów i przestrzeni urbanistycznej Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Antje Lehn była kuratorką architektonicznych programów "open house" w Wiedniu. Jej główne zainteresowania skoncentrowane są na zagadnieniach związanych z mediacją i komunikowaniem kultury urbanistycznej i architektonicznej (ostatnio dotyczących szczególnie edukacji dzieci). Po ukończeniu studiów w dziedzinie architektury na Uniwersytecie w Sztutgarcie i Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu, Antje Lehn pracowała jako architektka w Wiedniu, Londynie, Monachium i Mediolanie.

Erhard An-He Kinzelbach, 1974, Germersheim
Studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Darmsztacie, ETH Zürich oraz Columbia University. Pracuje na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie wykłada projektowanie architektoniczne. Pracował w biurach OMA NY, Lindy Roy oraz FOA. Obecnie jest praktykującym architektem, realizującym projekty w Austrii i Chinach. Jego projekty były ostatnio prezentowane w ramach I-go Biennale Architektury i Urbanistyki Shenzhen oraz w Holenderskim Instytucie Architektury w Rotterdamie. Jest laureatem Nagrody Bruno i Max Taut 2001. Uzyskał też stypendia German National Merit Foundation, DAAD, ÖAD/SAIA.

Stefan Gruber, 1975, Londyn
Jest praktykującym architektem i wykładowcą architektury w Wiedniu. Ukończył architekturę na RWTH Aachen, EAPLD w Paryżu oraz Columbia University, Nowy Jork. Obecnie wykłada projektowanie oraz prowadzi zajęcia z zakresu mediów i parametrycznego myślenia architektonicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jego ostatnie projekty to, m.in.: dwa domy opieki w Hainburgu oraz rozbudowa Semper Depot w Wiedniu. Zanim założył swoje biuro architektoniczne, pracował wraz z Diller, Scofidio + Renfro, gdzie nadzorował m.in.: takie projekty, jak Alice Tully Hall w Lincoln Center, the Quadrant House, the Liaunig Museum oraz Sydhaven Highschool.

Maren Grimm, 1970, Hamburg
Pracuje na wydziale scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ukończyła wydział komunikacji wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Jej badania skoncentrowane są na analizie warunków "działania/gry aktorskiej" i "przestrzeni" oraz na próbie definiowania granic między artystyczną, społeczną i ekonomiczną praktyką.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro