Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

A mogły być jeszcze droższe

3 lata niższy VAT...

2008-01-11  Autor: Katarzyna Wylon   Źródło: inplusPR   Kategoria: Wiadomości z kraju

Rozporządzenie Ministra Finansów, Jacka Rostowskiego, z dnia 24 grudnia 2007 r. przedłużające o 3 lata niższy VAT na mieszkania uchroniło Polaków od wzrostu i tak już wysokich cen mieszkań.

Marnym pocieszeniem jest fakt, że mieszkania są drogie nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Dlatego też we wszystkich krajach Unii powszechnie stosuje się obniżoną stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym. Wszystkich, oprócz Polski.

Powodem nerwówki ostatnich tygodni związanej z groźbą podwyższenia VAT-u z 7 do 22 procent są rażące zaniedbania w tej kwestii kolejnych rządów. Polska miała prawo do obniżonej stawki od razu po wejściu do Unii, czyli od 1 maja 2004 roku.

Pierwotnie niższy VAT miał obowiązywać tylko do końca 2007 roku, jednak na początku grudnia Rada ECOFIN (tworzą ją ministrowie ds. gospodarczych i ministrowie finansów państw członkowskich UE) przedłużyła ten okres do końca roku 2010.

Sylwester Jankowski, Dyrektor Finansowy Wings Development, który obecnie realizuje trzy projekty we Wrocławiu - m.in. kompleks apartamentowców Angel Wings, całe zamieszanie kwituje w następujący sposób – Gdyby VAT został podwyższony do 22 proc. należałoby się spodziewać wzrostu cen mieszkań nawet o kilkanaście procent. Co w konsekwencji odbiłoby się niekorzystnie na rozwoju rynku mieszkaniowego, który właśnie teraz zaczyna się rozpędzać.

 

Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia. Co prawda zmiany w dyrektywie o VAT muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę Europy, jednak jest to tylko formalność. Dla polskich podatników ważniejsza jest decyzja ministra. Inaczej w przypadku obniżenia stawek w późniejszym czasie doszłoby do zamieszania związanego z odzyskiwaniem nadpłat i korekt podatku.

Na przedłużeniu okresu, w którym obowiązuje 7-proc. stawka VAT najbardziej skorzystają osoby, które budują mieszkania o powierzchni przekraczającej 150 mkw. albo domy większe niż 300 mkw. Po 1 stycznia 2011 r. zapłacą oni 22-proc. VAT, ale tylko od tej części, która przekracza ustalone limity. Osoby kupujące mniejsze nieruchomości po 2010 r. ciągle będą płacić VAT o wartości 7 procent.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro