Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wang Shu i Ewa Kuryłowicz w Jury prestiżowego konkursu architektonicznego, Brick Award 2014

Informacja Prasowa

2013-07-03  Autor: Małgorzata Wesołowska   Źródło: Wienerberger   Kategoria: Konkursy, nagrody

W 2014 podczas gali finałowej w Wiedniu po raz szósty zostaną wręczone międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. Jednak najlepsze obiekty ceramiczne, wybudowane w latach 2011 - 2012, zostały już wybrane. Na początku czerwca odbyło się posiedzenie Jury, do którego zaproszono znakomitych architektów, m.in. zdobywcę medalu Pritzker'a, Wang Shu z Chin, oraz laureatkę wielu nagród oraz wyróżnień architektonicznych, prof. Ewę Kuryłowicz.

Wienerberger, największy producent cegieł ceramicznych na świecie i lider w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie, prestiżowe nagrody architektoniczne Brick Award przyznaje co dwa lata. Konkurs powstał, by promować najlepszą architekturę, a także by podkreślać uniwersalność oraz wyjątkową estetykę ceramiki, jako materiału budowlanego na ściany, dachy i elewacje.

Do nominowania obiektów zapraszani są najwybitniejsi twórcy, krytycy oraz dziennikarze z branży architektonicznej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w skład Jury oceniającego nominowane prace weszli architekci o międzynarodowej renomie, a wśród nich laureat Nagrody Pritzker’a Wang Shu, zwycięzca Brick Award 2012, arch. Pavol Paňák ze Słowacji; profesor Politechniki Warszawskiej, wiceprezes i generalny  projektant pracowni Kuryłowicz & Associates, prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz oraz założycielka jednej z najlepszych pracowni w Holandii, arch. Vera Yanovshtchinsky.

„Bardzo się cieszę, że tak wybitne osobistości ze świata architektury, zgodziły się zostać Jurorami w szóstej edycji Brick Award. Stworzyliśmy konkurs nie tylko, by wyróżniać najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych architektów, którzy w swoich projektach wykorzystują ceramikę, ale również by promować międzynarodową wymianę pomysłów i rozwiązań w zakresie ceramicznej architektury.” - powiedział Johann Windisch, CEO kluczowej grupy produktów Wienerberger (cegły i dachówki) w Europie. Podkreślił również, że „Wienerberger nie miał wpływu na wybór obiektów do nagrody Brick Award 2014. Decyzje zostały podjęte wyłącznie przez Jury, składające się z niezależnych ekspertów z zakresu architektury.”

1 czerwca br. w Wiedniu, podczas posiedzenia Jury wybrało najlepsze obiekty, spośród  50 nominowanych do nagrody Brick Award podczas preselekcji. Przy wyborze Jurorzy skupili się przede wszystkim na projektach pociągających za sobą istotne poszukiwania i innowacyjność, ale również na tych, w których zastosowano niekonwencjonalne technologie lub takich, które przyczyniały się do poprawy jakości życia.

„Kiedy mówimy o cegle, ludzie myślą głównie o tradycji. Ale w tym konkursie możemy znaleźć wiele prac, które prezentują nowatorskie podejście do jej wykorzystania, nadając ceramice nowe znaczenie i świeżość odczuć. Sądzę, że to bardzo ważne.” – powiedział Wang Shu podczas spotkania w Wiedniu.

Zdaniem prof. Ewy Kuryłowicz „cegły to ekonomicznie rozwiązanie, szczególnie, gdy są produkowane lokalnie, tak jak w Polsce. To również materiał bardzo ciepły, idealny do budowy domów energooszczędnych, ale także piękny. W skali całej budowli cegły są niewielkie, a pozwalają łatwo uzyskać tak różnorodne struktury i w tej edycji Brick Award mamy wiele przykładów, jak myśl twórcza / wizja architekta może się realizować dzięki cegłom właśnie”.

 „Dla mnie cegła to przede wszystkim narzędzie pozwalające uzyskać efekt modułowości budynku, jego spójności – to również klucz do uzyskania porządku w małej skali, ale także narzędzie kreacji, ponieważ cegła jest tak niewielka, że możliwości jej zastosowania są ogromne. Obecnie powiedziałbym, że to jedyny tradycyjny materiał, mający przed sobą bardzo długą przyszłość.” – powiedział Pavol Paňák.

Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG, jest przekonany, że nagroda niesie ważne przesłanie: „tak, jak w poprzednich latach, nagrodzone obiekty są dowodem na to, że ceramika, jako naturalny materiał budowlany daje nieograniczone możliwości, zastosowania w architekturze. Budynki z cegły są zdrowe, ekonomiczne i energooszczędne - spełniają wszystkie wymagania stawiane wobec budownictwa przyszłości.”

Do konkursu napłynęło 300 zgłoszeń z 26 krajów. Choć zwycięzcy zostali już wybrani, to wyniki są utajnione aż do gali wręczenia nagród Brick Award 2014, która odbędzie się wiosną przyszłego roku. W tym czasie Callwey Publishing House wyda album Brick’14, prezentujące najlepsze obiekty ceramiczne; jego dystrybucja na całym świecie rozpocznie się zaraz po oficjalnym ogłoszeniu zwycięzców.

Z Polski do konkursu zostały zgłoszone obiekty nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej, pierwszej polskiej edycji Brick Award. Nasz kraj reprezentują następujące realizacje:

  • w kategorii Dom wielorodzinny - Budynek mieszkalny we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak,

  • w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja - Muzeum Armii Krajowej

  • w Krakowie, którego rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy – Architekci oraz budynek Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu, za którego modernizację odpowiadała Maćków Pracownia Projektowa,

  • w kategorii Budynek użyteczności publicznej - Małopolski Ogród Sztuki, projektu K. Ingarden J. Ewý – Architekci oraz Ratusz i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro