Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

W stylu domku na wsi

Porady i informacje...

2020-07-30  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dla osób ceniących naturę i proste życie na wsi najlepszym wyborem jest styl rustykalny. Definiują go trzy literki „s”. Jest swojsko, sielsko i spokojnie. O ostatecznym klimacie decydują dodatki – urokliwe, praktyczne i z tak zwaną duszą.

Odnajdziemy tu wszystko to, co naturalne i praktyczne. Choć wybór mebli i dekoracji może wydawać się przypadkowy (im starsze, tym lepiej) – nic bardziej mylnego. Po pierwsze, w pozornej prostocie z łatwością możemy odkryć cechy innych stylów, takich jak skandynawski lub prowansalski. Po drugie – jak przekonują styliści ze sklepu internetowego Bonami.pl – to nie tylko sposób na urządzenie domu, ale też droga życia, w której ceni się środowisko naturalne i celebruje drobne przyjemności. Jak zatem skorzystać z filozofii „slow life” we wnętrzach i w ogrodzie bez konieczności posiadania domku na wsi? Oto garść stylistycznych porad, które pomogą w takiej metamorfozie.

„Styl rustykalny kojarzy się nam z tradycyjnym dworkiem lub wiejską chatą. Taki dom ma w sobie wiele uroku, który wynika z bezpośredniej obecności przyrody. Elementy wiejskiego stylu można także wpleść w miejską przestrzeń, czyniąc ją bardziej swojską i udomowioną. W tym ostatnim przypadku należy jednak postępować bardzo ostrożnie, starannie dobierając meble i dodatki, a także umiejętnie łącząc stare elementy z nowymi” – wyjaśnia Marta Kmošenová z Bonami.pl.

Postarzane drewno

W aranżacji dominuje drewno – stare lub na takie wyglądające. Duży dębowy stół, kredens po babci lub sosnowe łóżko pasują tutaj doskonale. Warto pamiętać o tym, że drewnianym meblom rustykalnego charakteru dodają wszelkie niedoskonałości. Pożądane są więc sęki, słoje, nierówne wybarwienie czy pęknięcia. W przypadku starych desek pojawiają się one naturalnie, nowym z pomocą przychodzą specjalne techniki mechanicznego postarzania drewna. Można też zastosować przecierkę, czyli taką metodę malowania drewna, która eksponuje spodnie warstwy farby. Dzięki temu drewniane kredensy, komody, krzesła i stoły wyglądają na dużo starsze niż są w rzeczywistości. Przecierkę stosuje się najczęściej na tych fragmentach, które naturalnie szybciej się starzeją, czyli na krawędziach, wystających elementach ozdobnych i blatach (styl shabby chic). Istnieją też bardziej agresywne metody stylizacji drewna. W stylu chippy look na całą powierzchnię nakłada się kilka warstw farb, każdą w innym intensywnym kolorze. Przecierki są dużo bardziej widoczne, a sam postarzany mebel wygląda na mocno nadszarpnięty zębem czasu. Farba łuszczy się, a nawet schodzi.

„W poszukiwaniu drewnianego kredensu lub komody warto wybrać się na targ staroci” – radzi Marta Kmošenová. – „Przy wyborze zwróćmy uwagę na elementy ozdobne, jak fronty z plecionką czy przeszklenia. Na rynku są też dostępne meble, do produkcji których wykorzystano drewno z odzysku, pochodzące ze starych skrzyń i palet. Naturalne szczeliny i pęknięcia dodają mu wyjątkowego uroku. To klimat, który trudno skopiować”.

Wiklina, żeliwo i naturalne tekstylia

Drewno polubi się z wikliną, kamieniem, żeliwem i naturalnymi tkaninami, na przykład lnem, wełną i perkalem. W doborze materiałów ważne są bezpretensjonalność i prostota. W oknach sprawdzą się gustowne zazdrostki. Zamiast dywanu lepiej będzie wyglądać kolorowy kilim. Na stół można położyć lniany obrus, na półki koronkowe serwetki, na krzesła i ławy – miękkie poduchy w delikatne wzory kwiatowe, ludowe symbole, paski lub kropki. Elementem dekoracyjnym mogą być też szklane butelki (na przykład ze szkła z recyklingu), miotła, witki brzozowe, a nawet stare wiadra i balie, w których teraz zagoszczą ulubione kwiaty.

Kolory ziemi i pastele

Równie ważna jest kolorystyka. Na podstawową paletę kolorystyczną składają się neutralne odcienie, zbliżone do tych widocznych za oknem, czyli beże, brązy, zielenie, błękity i szarości. Gdy zależy nam na bardziej kobiecym i romantycznym wnętrzu, możemy dodać do nich pastele. Delikatne kieliszki i pastelowe emaliowane naczynia wniosą dużo dziewczęcego uroku, świeżości i ciepła. Z kolei stylowe kamionkowe naczynia w kojących odcieniach niebieskiego subtelnie komponują się z rysunkiem drewna na stole. W tej stylistyce odnajdą się też żywe i czyste barwy. Wybierając je warto zasugerować się haftami popularnymi w danym regionie.

Moc dodatków

Jak przyznaje ekspert Bonami.pl, styl rustykalny w większości tworzą dodatki, a nadmiar bibelotów jest w pełni usprawiedliwiony. W sielskiej stylizacji nie może zabraknąć kamionkowych naczyń, fajansu, glinianych garnków, kanek na mleko czy dzbanów, a ich miejsce nie ogranicza się tylko do kredensu. Durszlaki, patelnie, kuchenne utensylia i inne akcesoria, które w nowoczesnych wnętrzach chowamy w szafkach, tutaj eksponujemy na otwartych regałach i wiszących półkach. Na koniec, pamiętajmy też o naturalnych bogactwach regionu. Do przechowywana owoców i warzyw sprawdzą się drewniane skrzynie, a także wiklinowe i druciane kosze. Natomiast domowe przetwory warto zamknąć w ozdobnych słoiczkach – tak przygotowane będą wyjątkową dekoracją każdego letniego przyjęcia.


***

Bonami.pl to sklep internetowy z artykułami do domu i ogrodu, które zostały wybrane przez stylistów Bonami  z ponad 30 krajów na świecie, a także miejsce inspiracji dla wszystkich zainteresowanych niebanalnym wystrojem wnętrz i designerskimi dodatkami. Marka Bonami jest obecna w pięciu krajach – w Czechach, Rumunii, Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Firma należy do czeskiej grupy inwestycyjnej Miton.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro