Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak stworzyć ogród skalny?

Porady i informacje...

2020-08-19  Autor: sklep.poradnikogrodniczy.pl   Źródło: sklep.poradnikogrodniczy.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Ogród skalny jest świetnym pomysłem na efektowną dekorację, co ważne jest on niezwykle prosty w utrzymaniu. Jakie rośliny wybrać do skalniaka i jak go założyć?

Zakładanie ogrodu skalnego

Na samym początku należy wybrać odpowiednie miejsce do utworzenia skalniaka, po czym je odchwaścić, uporządkować oraz utwardzić. Kolejnym etapem jest ułożenie kamieni, według stworzonego wcześniej planu. Później można dosypać ziemię pomiędzy kamienie, po czym ją podlać i odczekać aż warstwa ziemi osiądzie. Wcześniej należy ustalić jakie rośliny będą rosły na skalniaku. Warto zasadzić parę takich samych roślin obok siebie, różne odmiany powinny kontrastować ze sobą kolorem i wysokością. Ilość roślin musi pasować do ilości wolnej przestrzeni, rośliny nie mogą się zbytnio tłoczyć. Kiedy rośliny będą już zasadzone można je obsypać żwirem czy też korą.

Jakie rośliny będą idealne do ogrodu skalnego?

Na skalniaki warto dobierać rośliny o niezbyt wysokich wymaganiach. Doskonale wyglądają zwłaszcza rośliny płożące oraz zwisające, gdyż dobrze zasłaniają szczeliny między kamieniami, wyglądają tak, jakby wyrastały z głazów, co dodaje ciekawego efektu. Rośliny idealne do ogrodu skalnego to między innymi:

  • Paprocie - polecaną odmianą jest długosz królewski i pióropusznik strusi. Paprocie wyglądają spektakularnie w otoczeniu kamieni i dużych głazów.
  • Płożące byliny - dąbrówki rozłogowe, karmnik ościsty, floksy szydlaste czy macierzanki piaskowe są propozycjami, które sprawdzą się w takich warunkach. Świetnie w otoczeniu kamieni wygląda także różnokolorowy żagwin ogrodowy, goździk pierzasty czy ubiorek wieczniezielony. Dobrym wyborem jest także szarotka alpejska i dzwonek karpacki.
  • Krzewinki - na skalniaki warto umieścić także rośliny z rodziny wrzosowatych.
  • Rośliny cebulowe - ozdobą każdego skalniaka są rośliny cebulowe. Do takiego ogrodu polecane są zwłaszcza krokusy,tulipany czy szafirki.
  • Karłowe iglaki - urozmaiceniem ogrodów skalnych są miniaturowe iglaki.
  • Małe krzewy liściaste - na skalniaku można umieścić także żarnowiec miotlasty, tawułę japońską czy krzewuszkę cudowną.

Jak rozmieścić rośliny w ogrodzie skalnym?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup roślin w doniczkach, które można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, pomijając okresy deszczowe, upały i susze, kiedy nie ma odpowiednich warunków pogodowych dla roślin. Kiedy rośliny zostaną już wybrane, warto je ustawić koło siebie w doniczkach, aby dobrze rozplanować ich umiejscowienie, wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Ważne jest zachowanie między nimi odpowiedniej odległości, żeby mogły one bez przeszkód rosnąć.

Rośliny intensywnie rosnące muszą mieć w szczególności duży odstęp między sobą, a te, które rosną wolniej, mogą być zasadzone blisko siebie, wówczas szybko uzyska się dobry efekt wizualny skalniaka. Rodzaje roślin powinny być dobrane, biorąc pod uwagę ich wielkość, wygląd, a także wymagania glebowe i cieplne. Odmiany lubiące cień i małą wilgotność należy umieścić w większych szczelinach w murkach albo pod nawisami skalnymi.

Pielęgnacja ogrodu skalnego

Samo założenie ogrodu skalnego nie wystarcza, aby móc podziwiać jego piękno przez cały czas. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż o ogród skalny należy także regularnie dbać, aby prezentował się okazale. Po przesadzeniu roślin należy je regularnie podlewać. Co ważne, należy również je systematycznie plewić, a nie które wymagają oprócz tego zabezpieczenia przed nadchodzącą zimą. Rośliny skalne nie mają wygórowanych wymagać, jeśli chodzi o nawożenie, aczkolwiek dobrze jest używać na samym początku ich wzrostu podłoża torfowego wraz z kompostem.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego - internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro