Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Obiekty bez barier – platformy i windy dla niepełnosprawnych

Informacje...

2020-08-26  Autor: interlift.pl   Źródło: interlift.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Osoby niepełnosprawne korzystają z różnych sprzętów likwidujących bariery architektoniczne. Jak znosi się kłopotliwe dla nich przeszkody?

Dobór odpowiedniego sprzętu wspierającego sprawność osób mających trudności z poruszaniem się ma kluczowe znaczenie dla ich samodzielności. Dzisiaj, gdy świadomość społeczna dotyczące niepełnosprawności jest na wysokim poziomie, coraz częściej spotykany jest sprzęt likwidujący bariery architektoniczne jak uchwyty, podjazdy, platformy czy windy dla niepełnosprawnych.

Szczególnym problemem dla osób niepełnosprawnych są wszelkie przewyższenia. Już nawet większy krawężnik może stanowić nieprzekraczalną przeszkodę dla osoby, która porusza się na wózku. Dużym problemem są także schody. Podczas gdy niewielkie schodki często są uzupełniane o podjazdy, większym wzywaniem są wysokie schody w wielokondygnacyjnych budynkach – domach, blokach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej.

 

Jak osoba niepełnosprawna może pokonać schody jeszcze łatwiej?

Osoby niepełnosprawne mogą poruszać się po schodach za pomocą specjalistycznego sprzętu. To szeroka gama urządzeń zaliczanych do dźwignic, które dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Pozwala to na indywidualny dobór wyposażenia do konkretnego miejsca montażu.

Wtedy, gdy planowany jest montaż sprzętu dla niepełnosprawnych, warto zatem przeanalizować wszystkie dostępne oferty, by dobrać taki sprzęt dźwignicowy, z którym dotarcie do celu będzie szybkie, wygodne i bezpieczne.

Rodzaje ułatwiającego poruszanie się osób niepełnosprawnych:

  • windy krzesełkowe
  • platformy przyschodowe
  • platformy pionowe

 

Każdy z powyższych sprzętów różni się od siebie swoją budową, a także zastosowaniem, co pozwala na dopasowanie właściwego rozwiązania dopasowanego do miejsca montażu oraz potrzeb użytkownika.

 

Windy krzesełkowe

Krzesełkowe windy dla niepełnosprawnych to urządzenia o kompaktowych wymiarach, które pozwalają na przemieszczanie się wzdłuż biegu schodów. Są one przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego.

Windy krzesełkowe pozwalają osobom mającym trudności z samodzielnym przemieszczaniem się na pokonanie schodów. Nie są one jednak przeznaczone do przewożenia wózków – do tego celu stosowane są platformy przyschodowe.

 

Platformy przyschodowe

Do użytku publicznego oraz domowego stosowana jest przyschodowa platforma dla niepełnosprawnych. To specjalny rodzaj sprzętu do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Wtedy platforma przyschodowa nie wymaga od osoby schodzenia z wózka.

Przyschodowe platformy dla niepełnosprawnych przeznaczone są do montażu przy ścianie albo przy schodach. Platforma porusza się wtedy po ustalonym torze jezdnym. Wchodząca w skład konstrukcji barierka może być używana również jako uchwyt.

 

Platformy pionowe

Trzeci rodzaj konstrukcji to pionowa platforma dla niepełnosprawnych. Tego typu sprzęt przeznaczony jest do podnoszenia osób na wózkach inwalidzkich na wysokość do 3-12 metrów. Tego typu platformy stosowane są zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych – w domach, na osiedlach mieszkaniowych.

Pionowe platformy dla niepełnosprawnych składają się na płaskiej platformy, na którą najeżdża osoba na wózku. W niższych dźwigach tego typu stosuje się barierki, natomiast w wyższych są to obudowy wykonane z paneli szklanych lub blaszanych.

 

Gdzie zamówić windy i platformy dla osób niepełnosprawnych?

Aktualnie, gdy zapotrzebowanie na windy i platformy dla niepełnosprawnych stale rośnie, tego typu wyposażenie można zakupić w wielu firmach działających na terenie całej Polski.

Najczęściej wyposażenie dla osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się dostarczają firmy działające w branży dźwigowej – windowej, na przykład firma Interlift, która posiada wieloletnie doświadczenie w tym obszarze. 

Wybór właściwego dostawcy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ może on wtedy zasugerować najlepsze platformy czy windy dla niepełnosprawnych, a także przeprowadzić fachowy montaż, dzięki czemu gotowy sprzęt będzie cechował się niezawodnym, bezpiecznym działaniem.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro