Przedpokój to ważne miejsce w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie tu witamy naszych gości, a jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego (i nie tylko) warto poświęcić więcej uwagi aranżacji strefy wejściowej. Aby efektowny wystrój łączył się z funkcjonalnością, pamiętajmy o kilku zasadach.
Wybierz styl
Spójność i konsekwencja – to najważniejsza zasada w projektowaniu wnętrz, która szczególnie odnosi się do przedpokoju. Dlaczego? Ponieważ stanowi on swego rodzaju zapowiedź tego, co czeka nas w pozostałych pomieszczeniach. I tu pojawia się wyzwanie aranżacyjne – w końcu nawet najpiękniej urządzony korytarz w klimacie glamour nie będzie współgrał ze stylem rustykalnym widocznym w kuchni, salonie lub łazience. Dodatkowo przedpokój często jest pomieszczeniem przechodnim, więc jego obraz towarzyszy nam niemal przez cały czas. Jaki z tego wniosek? Obranie jednego nurtu stylistycznego pozwoli nam zachować ład i harmonię w domu. Dlatego wystrój korytarza najlepiej dostosować do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu, by wszystkie łączyły się w jedną całość.
Zadbaj o ściany
Niezależnie od wybranego stylu istotną rolę w koncepcji mieszkania odgrywają ściany, które tworząc tło dla mebli oraz wszelkich elementów dekoracyjnych, mają istotny wpływ na efekt końcowy aranżacji. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad kolorem farby, pomyślmy o dobrej bazie. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z pomieszczeniem intensywnie eksploatowanym, szczególnie narażonym na uszkodzenia mechaniczne i obicia. W takich warunkach zaleca się zastosowanie tynków cementowo-wapiennych, jak np. Baumit MPI 25 czy szybkowiążący Baumit MPI 30 Speed. Ich największą zaletą jest wytrzymałość. Choć niewiele osób o tym wie, to też jedno z najbardziej „zdrowych” wykończeń ścian i sufitów. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy wymurowaną powierzchnię trzeba wyrównać – niweluje nawet do 2 cm krzywizn ścian (w ramach jednego etapu pracy), co może okazać się dodatkowym atutem. Ich delikatnie chropowata struktura wpływa na lepszą przyczepność, dzięki czemu są one znakomitym podłożem dla farb, a także wszelkich warstw wykończeniowych.
Nie zapomnijmy także o narożnikach, które w wąskim przedpokoju są najbardziej narażone na obicia. Na etapie tynkowania warto je dodatkowo zabezpieczyć stalowym profilem ochronnym.
Jaki kolor farby?
Przedpokoje to pomieszczenia zazwyczaj pozbawione naturalnego światła, dlatego przy ich urządzaniu warto zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie, a dodatkowo też postawić na właściwy kolor ścian. Jasne odcienie optycznie doświetlą wnętrze, a co za tym idzie sprawią, że wyda nam się przestronniejsze, co docenimy szczególnie przy niewielkim metrażu. Najczęściej wybieraną kolorystyką w przedpokoju jest paleta złożona z odcieni bieli, szarości, beży oraz brązów. W trosce o dobre samopoczucie – swoje oraz pozostałych domowników – do malowania ścian wybierzmy farbę wysoce paroprzepuszczalną, a przy tym bezpieczną – nieemitującą żadnych szkodliwych substancji, bez środków konserwujących i rozpuszczalników, np. Baumit KlimaColor.
Co na podłogę?
Ze względu na możliwość zabrudzeń warto wybrać łatwą do czyszczenia posadzkę. Świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne lub gresowe. Bogaty wybór wzorów i kolorów pozwoli nam dobrać odpowiednie rozwiązanie. Popularnym motywem jest drewno, na topie są też płytki imitujące beton, marmur czy granit. Moda modą – wszystko będzie zależało o stylu, na który się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na duże obciążenia, na które narażone są posadzki w przedpokoju do mocowania płytek podłogowych należy zastosować klej odkształcalny o wysokiej przyczepności, np. Baumit FlexTop. Jeśli wybieramy panele podłogowe, postawmy na model o najwyższej klasie ścieralności i upewnijmy się, że podłoże, na którym chcemy je kłaść jest równe – w przeciwnym razie w krótkim czasie spowodujemy ich uszkodzenie. Do przygotowania idealnie równego i wytrzymałego podłoża pomocna może okazać się masa samopoziomująca, np. Baumit Nivello Quattro. Masa ta posiada certyfikat EMICODE® EC1PLUS – oznaczający, że wyrób wyróżnia się bardzo niską emisją lotnych związków organicznych (LZO).
Do płytek posadzkowych potrzebna będzie fuga, np. Baumit PremiumFuge. Możemy dobrać ją pod kolor płytki lub posłużyć się zasadą kontrastowych odcieni. Warto mieć na względzie aspekty praktyczne i w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, takich jak przedpokój, rozważyć ciemniejszy odcień spoiny. Dzięki temu ewentualne zanieczyszczenia, które w miarę użytkowania podłogi na pewno się pojawią, będą mniej zauważalne.
Przestrzegając kilku prostych wskazówek możemy stworzyć przedpokój, który sprawi, że już od progu będziemy czuć się dobrze we własnych czterech kątach. Także nasi goście będą zachwyceni – pierwsze dobre wrażenie – gwarantowane!
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl
|
|
Porady, produkty, technologie
2024-12-11
Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »
2024-10-17
Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »
2024-07-28
Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »
|