Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Obowiązkowa ochrona przed hałasem pogłosowym

Biblioteka Akustyki w Architekturze - FABRYKA CISZY

2009-04-01  Autor: mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski   Źródło: FABRYKA CISZY    Kategoria: Wiadomości z kraju

Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przewiduje konieczność ochrony przed hałasem pogłosowym w pomieszczeniach.

Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. przewiduje konieczność ochrony przed hałasem pogłosowym w pomieszczeniach. Ustawodawca ograniczył obiekty i pomieszczenia, w których wymagana jest ochrona użytkowników przed tym rodzajem hałasu w celu eliminacji jego wpływu na komunikację z wykorzystaniem dźwięku. W pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej, których funkcja jest związana z odbiorem mowy lub innych pożądanych sygnałów akustycznych, należy stosować odpowiednie rozwiązania budowlane oraz dodatkowe adaptacje akustyczne. Działanie to ma zapewnić uzyskanie w pomieszczeniach odpowiednich warunków akustycznych dla eliminacji wpływu hałasu, w tym hałasu pogłosowego. W pomieszczeniach należy stosować materiały o potwierdzonych własnościach pochłaniania dźwięku wyznaczonych zgodnie z Polską Normą. Ten zapis w Warunkach technicznych wprowadza na teren Polski wymaganie ochrony przed nadmiernym pogłosem wynikające z akcesu Polski do Unii Europejskiej. Dyrektywa 89/106/EEC dotycząca wyrobów budowlanych w dokumencie interpretacyjnym “Wymagania podstawowe nr 5. Ochrona przed hałasem.” precyzyjnie definiuje wszystkie pięć rodzajów hałasu, przed jakimi należy chronić użytkowników budynków.

Hałas pogłosowy jest hałasem charakterystycznym dla pomieszczeń nieposiadających odpowiedniej chłonności akustycznej wnętrza. Zjawisko to jest związane z brakiem eliminacji odbić dźwięku od ścian, sufitu i podłogi. Fala odbita powraca do ucha z pewnym opóźnieniem powodując zniekształcenie, tworzy zakłócenie dźwięku bezpośrednio docierającego do naszego ucha. Jest to rodzaj hałasu, na który nie zwracano uwagi przez wiele lat. Głównym czynnikiem zmieniającym warunki pogłosowe w pomieszczeniach jest zwiększenie kubatury wnętrz użytkowych. Nadmierny pogłos jest również jedną ze składowych subiektywnej oceny wnętrza, jego przeznaczenia i właściciela. W pomieszczeniach z nadmiernym pogłosem i zimnych kolorystycznie wiele osób czuje duży dyskomfort przebywania. Eliminacja nadmiernego pogłosu polega na stosowaniu materiałów dźwiękochłonnych na suficie i powierzchniach ścian.

mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
FABRYKA CISZY
www.akustyka.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro