Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wirtualna Rekonstrukcja Wielkiej Synagogi w Lublinie

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN - Firma Servodata Elektronik Sp. z o.o. zapraszają

2007-06-15  Autor: Marcin   Źródło: autor   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wielka Synagoga, znana jako Synagoga Maharszala znajdowała się przy północnym stoku Wzgórza Zamkowego, przy ulicy Jatecznej. Została nazwana na cześć wybitnego rabina Salomona Lurii zwanego Maharszalem.

19 czerwca 2007 roku (wtorek)
 
spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00
 
przy Al. Tysiąclecia w miejscu po Wielkiej Synagodze
w tematykę wprowadzi dr Andrzej Trzciński
 

Prezentacja odbędzie się w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”

 

Wielka Synagoga, znana jako Synagoga Maharszala znajdowała się przy północnym stoku Wzgórza Zamkowego, przy ulicy Jatecznej. Została nazwana na cześć wybitnego rabina Salomona Lurii zwanego Maharszalem. Budynek powstawał od 1567 roku. Pierwotnie zbudowany w stylu renesansowym uległ zburzeniu podczas najazdu kozacko-moskiewskiego w 1655 roku. Bożnica została odbudowana w stylu barokowym i w takiej formie architektonicznej przetrwała do 1854 roku, kiedy zawaliły się sklepienia. Kolejna odbudowa, bez zachowania cech barokowych, trwała do 1864 roku. Budynek Wielkiej Synagogi, który mógł pomieścić jednocześnie 3000 osób, składał się wtedy z trzech bożnic – Maharszala, w której modlono się w wielkie święta i odbywały się koncerty kantorów, synagogi Maharama gdzie modlono się w soboty oraz małej bożnicy do modlitw codziennych.
We wrześniu 1939 roku synagoga została zamknięta dla celów religijnych. Do 1942 roku mieściło się tu schronisko dla wysiedleńców i kuchnia ludowa. W marcu 1942 roku żołnierze niemieccy zorganizowali w synagodze punkt zbiorczy dla Żydów przeznaczonych do deportacji. Po likwidacji getta hitlerowcy zaczęli wyburzanie budynku, który w ruinach przetrwał do czasu budowy Alei Tysiąclecia.

 
 
Skąd pomysł na rekonstrukcję lubelskiej synagogi?
„Urzekły mnie zdjęcia lotnicze wykonane w latach trzydziestych ubiegłego wieku przedstawiające Lublin tak różny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Niezwykłe wrażenie zrobiło na mnie żydowskie miasto rozpostarte wokół lubelskiego zamku. Wielka Synagoga była szczególnym i najbardziej okazałym obiektem żydowskiego miasta. Wraz z pozostałymi budynkami została starta z powierzchni ziemi. Dzisiaj, o istnieniu dawnego miasta żydowskiego na Podzamczu, przypominają jedynie dwie tablice. Dla tysięcy turystów rokrocznie przybywających do Lublina z całego świata nasze miasto kojarzy się wyłącznie z miejscem zagłady Żydów. Czy Lublin musi kojarzyć się jedynie z wielkim kirkutem?

Prezentacja będzie propozycją zmiany obecnej sytuacji. Będzie też pierwszą w Polsce próbą zastosowania interaktywnej technologii wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality) w ochronie dziedzictwa kulturowego”.

Krzysztof Mucha Servodata Elektronik Sp. z o.o.
 
 
Czym jest Technologia Wirtualnej Rzeczywistość (Virtual Reality)?

Technologia Wirtualnej Rzeczywistości to technologia, w oparciu o którą można w sposób realistyczny prezentować modele lub sceny generowane przez komputer. Specjalny sprzęt pozwala oglądać wyświetlane obiekty w przestrzeni trójwymiarowej dając złudzenie przebywania wewnątrz wirtualnego świata. Szczególną cechą tej technologii jest jej interaktywność tzn. generowanie obrazu odbywa się w czasie rzeczywistym w zależności od reakcji oglądającego. Stereoskopowy obraz, jego fotorealistyczna jakość, dźwięk i bezpośredni udział oglądającego składają się na komplet doznań, nieporównywalny z żadnym innym, znanym do tej pory. Technologia VR, dostępna niedawno jedynie dla wojska i najbogatszych firm, ma szansę stać się w krótkim czasie najpełniejszym medium komunikacji i przekazywania informacji. Obszary jej zastosowań są praktycznie nieograniczone a szczególne miejsce zajmie z pewnością w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa kulturowego tworząc złudzenie przemieszczania się w czasie i w przestrzeni.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro