Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Adaptacja dawnego spichlerza w Gliwicach na lofty mieszkalne

medusagroup

2009-07-15  Autor: Miłosz Jaksik medusagroup   Źródło: medusagroup   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zainteresowanie obiektami poprzemysłowymi nie jest zjawiskiem nowym i ma swoje początki w latach 50-tych, kiedy to zapoczątkowana została kultura ''loftów'' amerykańskich jako tanich mieszkań i atelier awangardy artystycznej. Stopniowo akceptacja tkanki poprzemysłowej jako estetyki życia i mieszkania została rozszerzona na warstwy nowej burżuazji, przez co rewitalizowany obiekt lub teren poprzemysłowy zaczął konkurować z uznanymi i drogimi dzielnicami miast. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Polsce, gdzie zainteresowanie mediów zjawiskiem loft'ów jest olbrzymie. Stąd decyzja o przystąpieniu do adaptacji dawnego spichlerza wydaje się być ze wszech miar słuszna.

Lokalizacja

 

Budynek spichlerza znajduje się w bardzo atrakcyjnej części Gliwic wypełnionej niską i średniowysoką zabudową rezydencjonalną, co jest rzadkością w lokalizacjach obiektów i terenów poprzemysłowych. Obiekt otoczony jest starodrzewem i znajduje się w bezpośredniej bliskości Parku Grunwaldzkiego na pograniczu terenów śródmiejskich miasta.

 

Historia

 

Budynek spichlerza należy do zespołu budynków koszarowych dawnej Pruskiej Jednostki Wojskowej w Gliwicach. Zespół koszar powstawał od 1895 roku wraz z późniejszymi rozbudowami w 1902 i 1914 roku. Budynek spichlerza pierwotnie służył jako magazyn zbożowy a w okresie powojennym jako magazyn leków przy przyległym do niego Szpitalu Wojskowym. Styl obiektu określa się jako historyzm bez wyraźnych cech stylowych.

 

Adaptacja budynku spichlerza

 

Z uwagi na fakt wpisania obiektu do rejestru zabytków wszystkie rozwiązania projektowe konsultowano na etapie koncepcji z Miejskim i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Mając na względzie powtarzalny układ kondygnacji oparty na konstrukcyjnej siatce drewnianych słupów założono możliwość wpisania różnych wariantów zagospodarowania funkcjami mieszkalnymi, dzięki czemu uzyskano 30 loftów o powierzchniach od 79 m2 do 320m2 na czterech kondygnacjach. W parterze przewidziano realizację usług, handlu lub funkcji biurowych w przestrzeniach typu open space z możliwością dowolnej aranżacji przez przyszłego klienta. Wnętrza zarówno mieszkań jak i lokali w parterze budynku pozostawiono w oryginalnym charakterze w postaci surowej cegły oraz drewnianej konstrukcji budynku pozostawionej w naturalnej barwie. Elementy te poddane zostały jedynie oczyszczeniu oraz stosownej impregnacji.

 

Projektowana adaptacja nie zakładała znaczących zmian w bryle budynku,  jedynie z uwagi na zaprojektowany układ mieszkań, od strony południowo-zachodniej do istniejącej elewacji dobudowano dwa niezależne trzony komunikacyjne  wykonane w konstrukcji żelbetowej z ewakuacyjnymi klatkami schodowymi oraz windami. Trzony te zdylatowano od budynku istniejącego, a fragment ich styku z elewacją istniejącą rozwiązano za pomocą przeszkleń. W ten sposób wyraźnie oddzielono elementy nowoprojektowane od fasady zabytkowej. W celu zachowania spójnej kolorystyki, nowoprojektowane trzony komunikacyjne zostały obłożone Cortenem (blacha stalowa o kolorystyce rdzawo-brązowej). W płaszczyznach frontowych trzonów komunikacyjnych wprowadzono przeszklenia wielkoformatowe w postaci Profilitu. Wnętrza nowoprojektowanych klatek schodowych wykonano w technologii betonu architektonicznego w połączeniu z współczesną informacją wizualną. Istniejące, wewnętrzne klatki schodowe od strony północno-wschodniej zostały odrestaurowane a do ich wnętrza wprowadzono współczesne dźwigi windowe w miejsce ówczesnej windy towarowej.   Od strony południowo zachodniej pomiędzy nowoprojektowanymi trzonami komunikacyjnymi wprowadzono taras wykonany z drewna egzotycznego będący poszerzeniem funkcji usługowo-handlowych zlokalizowanych w parterze budynku.

Istniejącą elewację poddano renowacji oraz konserwacji, naprawiając obróbki blacharskie gzymsów, rynny i rury spustowe, czyszcząc powierzchnie elewacji, usunięto także oryginalną ślusarkę żeliwną a w jej miejsce osadzono drewnianą stolarkę spełniającą wymogi termiczne, naśladującą pierwotny charakter oryginalnych okien.

Dane

Lokalizacja: Gliwice, ul. Zygmunta Starego

autorzy: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

współpraca autorska: Rafal Dziedzic, Kuba Pudo, Tomasz Majewski, Dominik Jaksik, Dawid Beil, Krzysztof Drozda, Justyna Siwińska, Agnieszka Szewera, Jakub Magoń

konstrukcja: Statyk

inwestor: Wektor Inwestycje sp. z o.o.
pow. użytkowa: 5000m2
projekt: 2007-2008
realizacja: 2008-2009

Po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenia...

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro